آریای2000دانلودكلیپ موبایل عكس اس ام اس پیامك فال طالع بینی سرگرمی
دانلودكلیپ موبایل عكس اس ام اس پیامك فال طالع بینی سرگرمی
آینده خیالی در یك فنجان خالی !
پیرمرد با لباسی مندرس در گوشه ای از میدان راه آهن نشسته و رمل و اسطرلابی بر زمین گذاشته تا شاید زن و یا مردی در جوارش بنشیند و او از باز شدن گره کارشان بگوید و نوید آینده ای خوب بدهد .....دختر کولی بزور دست زنی را می گیرد تا با نگاه به چهره زن و سر و وضع ظاهری اش از خیانت شوهرش بگوید یا همسری خوب و مهربان که به زودی با ماشینی آخرین مدل از راه می رسد ....زن روی مبل نشسته و نگاهی به باقیمانده قهوه داخل فنجان می کند تا هم از گذشته بگوید و هم از آینده ....اما آیا به راستی آینده آدمی در فنجانی قهوه یا با رمل و اسطرلاب رقم می خورد ؟!


نگاه به چهره زن و سر و وضع ظاهری اش از خیانت شوهرش بگوید یا همسری خوب و مهربان كه به زودی با ماشینی آخرین مدل از راه می رسد ....زن روی مبل نشسته و نگاهی به باقیمانده قهوه داخل فنجان می كند تا هم از گذشته بگوید و هم از آینده ....اما آیا به راستی آینده آدمی در فنجانی قهوه یا با رمل و اسطرلاب رقم می خورد ؟!

دكتر جغتایی،جامعه شناس ، با اشاره به ریشه تاریخی این موضوع می گوید: فال و فالگیری نتیجه اعتقادات خرافی است و افراد دارای اعتقادات خرافی بیشتر به این فرهنگ روی
می آورند.هر چند این موضوع در فرهنگ گذشتگان بیشتر قابل مشاهده است بطوری كه این فرهنگ در افراد قبیله نشین آفریقایی بیشتر از سایر جوامع دنیا مشهود است .

وی می افزاید: فرهنگ و باورهای مردم در كاركردهای مغزی آنان تاثیر می گذارد و باورهای آنان تبدیل به نوعی رفتار
می شود . محیط نیز یكی از عواملی است كه باعث بوجود آمدن رفتار خاصی

در افراد می شود و به همین دلیل در غرب شاهد رفتارهای منطقی تر افراد و در مشرق زمین شاهد رفتار احساسی تر از سوی آنان هستیم.

با این وجود مهم این است كه بین كاركردهای این دو نیمه تعادل برقرار شود و یك انسان چه زن و چه مرد بتواند احساس و منطق را در كنار هم داشته باشد و یكی بر دیگری غلبه نداشته باشد .

جغتایی می افزاید :باید به این نكته مهم مجددا تاكید كنم كه تفكر حاكم بر یك محیط بر باورهای فردی افراد تاثیر می گذارد و می تواند میزان گرایش و باور مردم به خرافات را كاهش و یا افزایش دهد . از سوی دیگر بشر در زمینه اعتقاد به خرافات ،سابقه ای به اندازه ای طول تاریخ دارد و این در ذات بشر هم هست كه هرچند رو به آینده حركت می كند اما گهگاهی به گذشته برگردد .

وی می گوید: گاهی هم شكست و ناامیدی و عدم اطمینان به آینده باعث می شود افراد منطق را كنار بگذارند و برای” دكتر قریی مقدم:در كشورهای فقیر كه افراد نمی توانند به امیال و خواسته های خود در حالت واقعی برسند و از سوی دیگر مسئولان نیز توانایی برآورده كردن خواسته های مردم را ندارند ،گرایش به خرافات ،فال و فالگیری بیشتر می شود ... “فرار از وضعیت موجود به احساس و در نتیجه خرافات روی بیاورند.

دكتر قرائی مقدم ،استاد دانشگاه و جامعه شناس ، نیز عوامل اجتماعی را در روی آوردن افراد به خرافات موثر می داند و
می گوید : وقتی كه افراد جامعه توانایی برآورده كردن نیازها و خواسته هایشان را از لحاظ فكری،اقتصادی و اجتماعی و یا خواسته های قلبی خود از قبیل ازدواج ،طلاق و ...را ندارند به خرافات و فال و فالگیری روی می آورند.

وی می افزاید :در مشرق زمین و در كشورهای فقیر كه افراد نمی توانند به امیال و خواسته های خود در حالت واقعی برسند و از سوی دیگر مسئولان نیز توانایی برآورده كردن خواسته های مردم را ندارند ،گرایش به خرافات ،فال و فالگیری بیشتر
می شود و هر چقدر مردم از طبقات پایین تر اجتماع باشند و فقیر تر باشند بیشتر به رمل و اسطرلاب و فال نخود و ....روی می آورند.

قرائی مقدم می افزاید: البته فال گرفتن از یك جنبه مثبت است چون مدتی هر چند محدود، به افراد نوعی امید و رضایت خاطر می دهد اما جنبه منفی آن هم این است كه افراد را به خرافه و خرافه پرستی بیشتر و پذیرش این موضوع كه انسان موجودی منفعل و بلااراده است و در زندگی واقعی خود نقش چندانی ندارد ،سوق می دهد .

وی تاكید می كند : خرافات البته متاثر از فرهنگ ما نیز هست و باورهای سنتی ما ،خرافه پرستی را توجیه می كند كما این كه از گذشته دور شاهد اعتقاد ایرانیان به نیرویی مرموز به نام مانا هستیم كه معتقد بودند در برخی درختان ،جانوران و اشیا وجود دارد و می تواند باعث نجات افراد و یا برآورده شدن حاجات شان شود .

وی می افزاید: رواج خرافه گرایی كه متاسفانه برخی عناصر فرهنگی نیز آن را تائید می كنند برای جامعه مضر است و مردم را از واقعیات زندگی دور می كند و باعث می شود آنان برای حل مشكلات به رویا و توهم روی بیاورند .
در این جامعه كارایی افراد كاهش پیدا می كند و نیروی انسانی به هدر می رود و در مجموع جامعه از حركت و پویایی باز می ماند .

منبع : خبرگزاری آفتاب


آینده خیالی در  فال یك فنجان خالی !


منبعطبقه بندی: مطالب خواندنی،
ارسال در تاریخ سه شنبه 27 بهمن 1388 توسط سارا راستگو

You will be redirected to the script in

seconds

قالب وبلاگ
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات